W Miejskiej Bibliotece Publicznej
Z dziećmi do bibliotek! „Pierwsze czytanki dla…” przedszkolaka – nowy program Instytutu Książki
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki, otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki.
„Córka „ - Elena Ferrante
- Szczegóły
- Kategoria: Dyskusyjny Klub Książki
Ach, te zwierzaki.
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
W tym tygodniu, po wakacyjnej przerwie, odwiedziły bibliotekę na Osiedlu Parkowym przesympatyczne Sówki z pobliskiego przedszkola. Wsłuchując się w historyjki o pełnych temperamentu zwierzakach, które mają mnóstwo niesamowitych przygód, dowiedziały się, że spełniając marzenia, tak jak „Słonica baletnica”, warto zachować zdrowy rozsądek, natomiast z historyjki pt. „Pies z kotem” nauczyły się, że warto żyć w zgodzie i przyjaźni. Książeczki z serii „Ach, te zwierzaki” ukazują ważne wartości, wzruszają i bawią. Dzięki takim bajeczkom biblioteka staje się miejscem atrakcyjnym i przyjaznym, do którego zawsze chętnie się wraca.
Do miłego zobaczenia
Justyna S.
NARODOWE CZYTANIE W CZARNKOWIE
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
W sobotę, 7 września, po raz ósmy zorganizowano akcję narodowego czytania. W niemal trzech tysiącach miejsc Polski i świata czytano polskie nowele. Podobnie było w Czarnkowie, gdzie na pięknie przygotowanej scenie placu Wolności czytano teksty Orzeszkowej, Prusa, Konopnickiej, Schulza, Reymonta, Żeromskiego, Sienkiewicza i Rzewuskiego.
W tym roku, na ósmą już edycję Narodowego Czytania, para prezydencka wybrała osiem nowel. Były to: Dobra pani - Elizy Orzeszkowej, Dym - Marii Konopnickiej, Katarynka - Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) - Bruno Schulza, Orka - Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony... - Stefana Żeromskiego, Sachem - Henryka Sienkiewicza i Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) - Henryka Rzewuskiego. Chętnych do publicznego czytania było wielu. W Czarnkowie rozpoczęli je przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Andrzejem Tadlą, starostą Feliksem Łaszczem oraz przewodniczącymi Rady Powiatu Wiesławem Maszewskim i Rady Miasta Barbarą Lipską. Byli też przedstawiciele Sejmu z Małgorzatą Janyska, Policji i wielu instytucji oraz stowarzyszeń. Co ważne, byli też przedstawiciele młodzieży. Bo czytane teksty, jak pisał w specjalnym liście Prezydent Andrzej Duda, ...nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta mówił, że Narodowe Czytanie to akcja, którą współtworzą wszyscy uczestnicy, to wydarzenie autentycznie obywatelskie. Te akcje tworzą Polacy, o jej charakterze, zasięgu i sukcesie decydują ci wszyscy, którzy w tych tysiącach miejsc spotykają się, aby razem czytać. To największa kampania promująca czytelnictwo w Polsce. Narodowe Czytanie jest świętem polskiej literatury, dzieł, które stanowią kanon literacki polskiej kultury, dzieł, które można lubić, podziwiać, ale też krytykować, uznawać za nudne, ale przede wszystkim - trzeba je znać. W tym roku zgłoszono niemal 3 tys. miejsc, gdzie odbyło się czytanie ośmiu polskich nowel. Wśród tych miejsc był również Czarnków.
Marek Ambicki
Na relację fotograficzną zapraszamy na Facebooka