W Miejskiej Bibliotece Publicznej
"SEKRET HISZPAŃSKIEJ PENSJONARKI" EDUARDO MENDOZA
- Szczegóły
- Kategoria: Dyskusyjny Klub Książki
Przewrotna, zabawna, ale nie dla każdego. Historia detektywa - wariata, który w niekonwencjonalny sposób stara się rozwiązać zagadkę znikających pensjonarek pewnej katolickiej szkoły.Napisana lekkim, za to momentami dosadnym językiem, w lekko absurdalnym klimacie. Przewrotna i inteligentna, czasami wulgarna czasami cnotliwa. Jednym słowem dobra rozrywka.
Następna książka do omawiania : "Zobaczyć tęczę " Karoliny Kubilus.
Spotkanie 6 grudnia 2016r
JS
XXII "GRZYBOBRANKI LIRYCZNE"
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
Nadeszła jesień, a wraz z nią XXII "Grzybobranki Liryczne". I choć za sprawą pogody trudno o grzyby, to o poezję można się było potknąć niemal na każdym kroku. Cykl spotkań autorskich uzupełnił coroczny Powiatowy Konkurs Recytatorski "Kochać poezję" oraz debiutujący konkurs satyryczny "Słowa, słówka...". Był smutek i żal, radość nadzieja, a także humor i satyra, bo poezja ma wiele twarzy, co stanowi jej podstawową i niezaprzeczalną wartość.
Z inicjatywy Miejskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Czarnkowie w dniach 20-21 października odbył się cykl spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach na terenie powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego pod szyldem "Grzybobranek Lirycznych". W krainę pięknego słowa zabrali słuchaczy: Jerzy Grupiński, Edward Henka, Paweł Kuszczyński, Agnieszka Miodowska, Małgorzata Mylka, Stanisław Neumert, Jolanta Szwarc, Stanisław Szwarc i Jerzy Beniamin Zimny. Poeci w trakcie spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi chętnie opowiadali o swoim życiu, zdradzali źródła inspiracji, ale przede wszystkim, na podstawie własnej twórczości, młodszych zachęcali do polubienia wierszy, ze starszymi dyskutowali o pięknie i uniwersalności poezji. Nierzadko, za sprawą miłośników liryki chcących przelać na papier własne spostrzeżenia, doznania i emocje, spotkania przybierały formę warsztatów, skupionych na cechach charakterystycznych dla tego rodzaju literackiego. Poeci podejmowali też funkcję recenzentów, udzielając wskazówek i nienachalnych rad wszystkim, którzy już spróbowali swoich sił i przełamali barierę, by efektami pracy podzielić się z szerszą publicznością. Już teraz widać, że powiększa się grono nie tylko odbiorców, ale również twórców poezji.
"Bohaterowie są zmęczeni" Marii Nurowskiej
- Szczegóły
- Kategoria: Dyskusyjny Klub Książki
Historia braci, którzy walczyli za ojczyznę, a po wojnie zostali na marginesie. Podejrzenia o zdradę, brak kontaktów, żal i gorycz. Jednak Ludwik wiedział: "miał wielki żal do Tadeusza Mazowieckiego o grubą kreskę, która ochroniła całe to ubeckie towarzystwo, nie zostali osądzeni, pozakładali biznesy i świetnie sobie żyli, otrzymywali wysokie emerytury. (...) Jakim prawem premier Mazowiecki decydował za mnie.
(...) Dlaczego mnie nie zapytał czy chcę przebaczyć tym, którzy mnie poniżali i katowali? On nie siedział na Rakowieckiej, a zamknął drogę do ojczyzny takim jak ja..."
Naprawdę trzeba i warto przeczytać, by chociaż w ten sposób zwrócić honor bohaterom.
Następne spotkanie 8 listopada 2016
Pozycja do omówienia : "Sekret hiszpańskiej pensjonarki" Eduardo Mendozy.
JS
Głośno i ciekawie
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania propaguje taką formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi pomiędzy czytającym a odbiorcą. Święto ma w naszym kraju już 13-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
29 września w wielu bibliotekach w kraju organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych i lubianych aktorów, pisarzy i celebrytów, w akcję włączają się też między innymi policjanci i strażacy, a także pracownicy bibliotek.