W Miejskiej Bibliotece Publicznej
Harda
- Szczegóły
- Kategoria: Dyskusyjny Klub Książki
Wszyscy uwielbiają Elżbietę Cherezińską, więc trzeba ją poznać.
Harda.
Sam opis intryguje niesamowicie. Zacząć należy od tego, że życie Świętosławy nie jest do końca znane. Kobieta, którą wykreowała Cherezińska, jest niezależna, silna i pewna siebie, a wszystko, o czym marzy to władza. Potrafi dostać to czego zapragnie. Jednak nie umie pomóc niespełnionej miłości, a kobiety, które posiadają władzę, są wyjątkowo mściwe. Chociaż nasza wiedza historyczna z tego okresu jest znikoma i w Hardej nie ma wielu faktów, fabularnie jest po prostu dobra. Świętosława wędrująca ze swoimi rysiami, spędzająca czas z Erykiem lub podejmująca ważne decyzje...
Autorka zapowiedziała już kontynuację i Królowa opowie nam jej dalsze losy. Zachęcamy do przeczytania.
Następne spotkania Klubu DKK w każdy drugi wtorek miesiąca o 12.00,
najbliższe: 11 października 2016r.,
książka : Bohaterowie są zmęczeni / Maria Nurowska
JS
"SŁOWA, SŁÓWKA..." - konkurs dla satyryków!
- Szczegóły
- Kategoria: Konkursy
Zbliżają się "Grzybobranki Liryczne", czyli organizowane już po raz 22 spotkania wielkopolskich poetów z miłośnikami poetyckiego słowa. Z tej okazji Miejskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie - organizator "Grzybobranek Lirycznych", zapraszają do udziału w konkursie pod nazwą "Słowa, słówka...".
Proponujemy wszystkim utalentowanym i z humorem patrzącym na świat mieszkańcom powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego zabawę literacką.
Przedmiotem konkursu są pisane wierszem utwory satyryczne, fraszki, wierszowane anegdoty, aforyzmy itp. utwory biesiadne. Jury, składające się z poznańskich pisarzy wybierze i nagrodzi najlepsze propozycje. Wręczenie nagród i prezentacja nagrodzonych wierszy odbędzie się podczas biesiady poetyckiej 21 października w Czarnkowskim Domu Kultury. Termin nadsyłania prac na adres: Miejskie Centrum Kultury, 64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60 upływa 3października. Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. Zapraszamy i życzymy dobrej zabawy.
Jan Pertek
SIENKIEWICZ NA CZARNKOWSKIM RYNKU
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
W sobotę, 3 września, na czarnkowskim placu Wolności zabrzmiała muzyka "Quo Vadis Domine" z filmu Jerzego Kawalerowicza "Quo Vadis" w wykonaniu Michała Bajora. Pod sceną, na stolikach, rozłożono piękne wydania powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis", a na nich umieszczono wieńce laurowe zupełnie podobne do tych, noszonych przez Nerona.
Właśnie w minioną sobotę zorganizowano w Czarnkowie jubileuszowe, V Narodowe Czytanie. To tradycja, którą zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski i która trwa już 5 lat. Spośród wielu powieści Henryka Sienkiewicza w tym roku wybrano Quo Vadis i jak zwykle nie zabrakło chętnych do publicznego czytania. Udział w Narodowym Czytaniu zdeklarowali parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, urzędnicy, nauczyciele, uczniowie oraz wszyscy ci, którzy uważają, że książki nie można zastąpić tabletem, smartphonem ani komputerem. Oni twierdzą, że książka ma swą duszę, w przeciwieństwie do wszystkich urządzeń elektronicznych. Zanim jednak rozpoczęto czytanie dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jan Pertek wręczył kwiaty i złożył życzenia kierowniczce biblioteki publicznej Grażynie Fąferek za długoletnią pracę. Czarnkowskie czytanie rozpoczął gospodarz miasta Franciszek Strugała, po nim czytała poseł na Sejm RP Maria Małgorzata Janyska, która ufundowała nagrody książkowe dla uczestników, starosta Tadeusz Teterus, przedstawiciel Policji Sebastian Drewny, Helena Przychodniak, która co roku czyta w stroju stosownym do epoki, w której odbywa się akcja czytanej powieści (w sobotę ubrała białą tunikę), wicestarosta Jacek Klimaszewski, Emilia Kryka z Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki, dyrektor "Jedynki" Michał Fąka, przewodniczący Rady Miasta Czarnków Andrzej Tadla, uczniowie szkoły podstawowej oraz wielu innych, których nie sposób wymienić. Po przeczytaniu fragmentu powieści każdy uczestnik wpisywał się do księgi pamiątkowej, a oczekujący na swą kolej raczyli się smacznym tortem jubileuszowym, który został upieczony specjalnie na tę okazję. Na koniec Narodowego Czytania spośród czytających wylosowano osoby, które otrzymały nagrody w formie egzemplarza Quo Vadis lub karnetu do kina "Światowid". Kiedy starsi czytali Quo Vadis, dzieci baraszkowały na powietrznych zamkach ustawionych tuż obok, których sponsorem była czarnkowska firma transportowa. A że pogoda była piękna, każdy był rad z mile spędzonego czasu.
Marek Ambicki